sierpnia 19, 2020

Funkcje kogniwistyczne Junga - MBTI

O teście osobowości MBTI słyszał prawie każdy zainteresowany tematem psychologii i samorozwoju. Jednak nie wszyscy wiedzą, że powstał on w oparciu o teorię Carla Gustava Junga, znanego szwajcarskiego psychiatrę i psychologa, który w roku 1921 stworzył ideę funkcji kogniwistycznych. Jest ich osiem, z czego każdy z nas posiada 4, w kolejności, która odzwierciedla znane nam osobowości z testu MBTI.

 

Test Myers-Briggs opiera się na funkcjach kogniwistycznych, a nie na odwrót. Dlatego pragnąc poznać swój typ powinniśmy zrobić to przy pomocy tych pierwszych, a test wykonać ewentualnie w celu orientacji, ku jakim typom się skłaniamy.

Jak zostało już wyżej napisane, istnieje osiem funkcji kogniwistycznych, z czego każda osoba posiada 4 – po jednej z każdej pary – odpowiednio wersję ekstrawertyczną lub introwertyczną. Są to kolejno – intuicja, poznanie, myślenie i odczuwanie.

Dwie z czterech (intuicja i poznanie – Ni, Ne, Si, Se) są skupione na percepcji, przetwarzaniu informacji i badaniu możliwości.

Dwie pozostałe natomiast (myślenie i odczuwanie – Ti, Te, Fi, Fe) związane są z podejmowaniem decyzji i osądami, a więc definiują sposób wysnuwaniu wniosków i wprowadzaniu w życie planów.

Funkcje kogniwistyczne:

Introwertyczna Intuicja (Ni) - KLIK
Ekstrawertyczna Intuicja (Ne) - KLIK
Introwertyczne Poznanie (Si)
Ekstrawertyczne Poznanie (Se)
Introwertyczne Myślenie (Ti)
Ekstrawertyczne Myślenie (Te)
Introwertyczne Odczuwanie (Fi)
Ekstrawertyczne Odczuwanie (Fe)


Funkcja dominująca

Zwana również „bohaterem” (z ang. „hero”), jest naszym „autopilotem” i choć używamy jej nieświadomie, to jest naszą największą siłą i talentem. To właśnie ją wykorzystujemy, gdy znajdujemy się w tzn. „flow”, a więc kiedy czujemy się silni i kompetentni, a czas nie wiadomo gdzie nam ucieka. Funkcja ta jest dojrzała już w wieku 13 do 16 lat.

Funkcja dominująca jest ZAWSZE przeciwieństwem naszej najsłabszej – czwartej funkcji. Dla przykładu – jeżeli naszą dominującą funkcją się Introwertyczna Intuicja, wówczas funkcją czwartorzędną będzie Ekstrawertyczne Poznanie.

To właśnie funkcja dominująca definiuje, czy jesteśmy introwertykami, czy ekstrawertykami. Jeżeli jest ona introwertyczna według Junga jesteśmy introwertykami i na odwrót. Warto zaznaczyć, że pojęcia te w definicji jungowskiej różnią się od typowych pojęć introwertyzmu i ekstrawertyzmu.


Funkcja pomocnicza

Rozwija się mniej więcej do 21 roku życia i wraz z dominującą tworzy ok. 90% naszej osobowości. Chociaż tak, jak i funkcja dominująca, określa ona nasze mocne strony i predyspozycje, nie jest jednak aż tak naturalna czy automatyczna. Korzystamy z niej w sposób świadomy, celowy, określony. Jest idealnym polem do samorozwoju, poznania siebie i kształtowania własnego charakteru. To właśnie tym różni się od funkcji dominującej, z której talentów korzystamy nieświadomie, że tutaj, musimy je najpierw odkryć, aby później móc je w sposób świadomy wyszlifować i wykorzystać. Podsumowując – funkcję pomocniczą możemy określić naszym potencjałem, czymś w czym wiemy, że mamy szanse, najpierw musimy zużyć na to trochę energii.

Posłużę się tutaj przykładem znalezionym na stronie personalityjunkie.com, który idealnie odzwierciedla ideę tej funkcji i będzie to sam Einstein (INTP), który stwierdził, że wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Jak to jest możliwe, że taka głowa może twierdzić takie rzeczy? Odpowiedź jest jedna. Ekstrawertyczna intuicja.


Funkcja trzeciorzędowa

Słabiej rozwinięta niż powyższe, często zauważalna dopiero w wieku dorosłym. Zwana również funkcją ulgi czy też „wiecznego dziecka”, ponieważ ujawnia się w osobowości podczas zabawy, eksplorowania czy działaniach kreatywnych. Jako, że bardzo trudno opanować ją na tak dobrym poziomie, jak dwie pierwsze, korzystanie z niej może objawiać się w dziecinnością czy niedojrzałym zachowaniem, gdyż nie do końca wiadomo, jakich rezultatów można oczekiwać.

Tak jak wszystko w życiu, również tę funkcję można wyćwiczyć, jednak nigdy nie będzie ona tak silna i naturalna jak dominująca.


Funkcja czwartorzędowa

Najsłabiej rozwinięta ze wszystkich czterech, ujawnia się w sytuacjach stresowych i uznawana jest zwykle za naszą największą wadę czy słabość.

Działanie podyktowane tą funkcją jest nieświadome oraz automatyczne, dlatego tak trudno je sobie uświadomić i opanować.

Dla typów INTJ i INFJ funkcja czwartorzędna objawiać się będzie przesadnym materializm, zaś INFP i INFP charakteryzować będzie wówczas ogromny krytycyzm oraz pomiatanie i rządzeniem się innymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz