września 13, 2020

Czym jest introwertyczna intuicja (MBTI)

Carl Jung w roku 1921 wyróżnił 8 funkcji kogniwistycznych, spośród których połowa odpowiada za percepcję, zaś druga za decyzyjność.  

Introwertyczna intuicja (Ni) jest subiektywną, obserwacyjną i silnie skierowaną na przyszłość wersją percepcji.  Osoba, w której charakterze odgrywa ona dominującą rolę, jest naturalnym filozofem, fascynują ją tematy psychologii, zmian czy innowacji. Uwielbia dywagować na temat przyszłości, możliwości z nią związanych oraz  dogłębnie analizować każdą możliwą ewentualność. Nieodłącznym elementem życia dominującego Ni jest nieustanny rozwój, ciągłe poszerzanie swoich horyzontów i próba zrozumienia otaczającego go świata.


„eureka”


Introwertyczna intuicja określana jest często mianem „prorockiej”, gdyż zachodzący pod jej wpływem proces myślowy odbywa się w sposób nieświadomy. Ni próbując rozgryźć jakiś temat, poświęca mu odpowiednia ilość czasu, po czym porzuca go, by w przypadkowej chwili do głowy wpadło mu rozwiązanie. Mózg Ni sam przetwarza dane, tak, aby po połączeniu elementów układanki, wyrzucić do świadomości rozwiązanie. Tym samym świadomość Ni nie ma bezpośredniego wpływu, na pojawiające się w świadomości odpowiedzi. Właśnie dlatego mówi się o magii Ni, jego momentach „eureka” czy też „aha”. Ni nieświadomie przetwarza dane, można by rzec, jak program komputerowy, do świadomości oddając jedynie wyniki kalkulacji, a nie całe obliczenia.

W gorsze dni Ni będzie powątpiewać w swoje umiejętności, odczuwać brak kompetencji i przeżywać egzystencjonalne kryzysy.

introwertyczna intuicja vs ekstrawertyczna intuicja


Nadrzędną różnica między introwertyczną (Ni) i ekstrawertyczną (Ne) intuicją jest sposób, w jaki typy te tworzą związki myślowe. Podczas, gdy w głowie dominującego Ne kolejność myśli podyktowana jest przypadkiem i subiektywnymi podobieństwami, tak u Ni proces ten przebiega w sposób logiczniejszy, mający na celu dokładne zbadanie danego procesu. Ne patrzy na problem i próbuje wyobrazić sobie, w jaki sposób dana informacja może dopasować się do reszty, natomiast Ni w sposób dogłębny analizuje sytuację i konfrontuje z już posiadaną wiedzą.

Funkcja Ni odpowiada za dość linearny proces myślowy, zaś Ne przetwarza świat w sposób dużo bardziej chaotyczny, próbując stworzyć harmonijny układ. Cechą, które oba te typu dzielą jest obrazowy i schematyczny sposób myślenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz