września 10, 2020

Świadomy sen – czym jest i jak śnić świadomie?

Czy zdarzyło ci się kiedyś, że podczas snu zorientowałeś się, że śnisz? A może nawet potrafiłeś kontrolować przebieg zdarzeń, miejsca i swoje własne zachowanie? 

Z artykułu dowiesz się:  

1. Czym jest świadomy sen?
2. Czy każdy może śnić świadomie?
3. Czy świadomy sen jest niebezpieczny?
4. Jak świadomie śnić? Metody na świadomy sen, znaki senne.
5. Jak się obudzić ze świadomego snu?
6. Dlaczego warto śnić świadomie? 



1. Czym jest świadomy sen?


Świadomy sen (z ang. lucid dream) jest niczym innym, jak snem, w którym śniący zdaje sobie sprawę, że śni. Sny tego typu można podzielić jednak na dwie kategorie, a więc taką, gdy osoba jest w stanie kontrolować sen i robić w nim cokolwiek zapragnie, oraz taką, gdy mimo świadomości pozostaje jedynie biernym obserwatorem zachodzących zdarzeń. Świadomy sen jest stanem, gdy nasze ciało śpi, czyli znajduje się w stanie paraliżu sennego, zaś umysł pozostaje obudzony.

2. Czy każdy może śnić świadomie?


Tak. Chociaż świadome śnienie niewielu osobom przychodzi naturalnie i bez wysiłku, tak praktycznie każdy jest w stanie wyuczyć się metod wprowadzających go w ten stan. Nie znaczy to jednak, że jest to proste i szybkie, wręcz przeciwnie, wymaga zwykle miesięcy praktyki, codziennego zapisywania snów oraz regularnej kontroli świadomości.

3. Czy świadomy sen jest niebezpieczny?


Nie. Świadomy sen nie jest niczym niebezpiecznym, jednak niektóre etapy wejścia w ten stan mogą powodować strach czy niepokój. Jednym z nich jest paraliż senny, a więc zjawisko polegające na utracie czucia w ciele, która ma miejsce podczas zasypiania. Zjawisko to jest nieodłącznym elementem celowego wchodzenia w świadomy sen, gdyż pozwala nam na wejście w fazę REM świadomym. Jeżeli w fazie przejścia nasz mózg „wyłączy” ciało, lecz sam nadal działa świadomie, wkraczamy w fazę świadomego snu. Choć paraliż senny, szczególnie na początku, może być straszny, zachowanie spokoju sprawi, że szybciej z niego wyjdziemy.

Paraliż senny NIE jest groźny i często ma miejsce u osób, które nigdy nie próbowały ani nie śnią świadomie!

4. Jak świadomie śnić? Metody na świadomy sen. 

Metod na wejście w stan świadomego snu jest kilka, lecz jeżeli nigdy przedtem nie zdarzyło ci się osiągnąć tego stanu, zastanów się, czy pamiętasz swoje regularne sny. Od tego powinieneś zacząć, gdyż aby w przyszłości bez problemów wchodzić w ten stan powinieneś zacząć prowadzić dziennik snów. Dzięki temu nie tylko zaczniesz zapamiętywać ich coraz więcej, ale też będziesz w stanie przywołać coraz więcej szczegółów. Po pewnym czasie zaczniesz zauważać pewną schematyczność swoich snów, powielające się dla nich rzeczy, które są twoimi tzn. znakami sennymi. 


Znaki senne, to rzeczy, osoby czy też nawet sytuacje, które nieustannie powielają się w twoich snach. Dzięki ich poznaniu, będziesz w stanie dużo łatwiej orientować się, że śnisz. Właśnie dlatego tak ważne jest zapisywanie snów, gdyż w późniejszym czasie możesz je razem przeanalizować i wychwycić powtarzające się elementy. 

Sny mają to do siebie, że często nie mają sensu. W śnie odwrócenie głowy powoduje, że z godziny 12:00 robi się tarcza z literkami, a książki nie da się przeczytać. Fenomen ten jest stosowany jest w testach rzeczywistości. 


Test rzeczywistości (z ang. reality check) jest niczym innym jak kontrolą rzeczywistości. Stosuje się ją na co dzień, w regularnych odstępach czasu, czy też, gdy wydarzy się coś dziwnego czy niespodziewanego. Celem tej kontroli jest wrodzenie sobie nawyku, dzięki czemu również w śnie przypadkiem, „z nawyku” wykonamy taki test. Wówczas powinniśmy zorientować się, że śnimy. 




Jak wykonać test świadomości?


Istnieje wiele metod kontroli snu. Najpopularniejsze z nich to: 

  • spojrzenie na swoje dłonie – Wyglądają normalnie? Czy na pewno mam u ręki po 5 palców? Nie rozdwajają się? Wszystko z nimi w porządku? – w śnie jeżeli spojrzysz na dłonie, zobaczysz coś innego, niżbyś oczekiwał. Test ten choć prosty, niestety nie na każdego działa. U mnie, raz tak, a raz nie, dlatego nie mogę w 100% polecić tej techniki.

  • przebicie palcem drugiej dłoni – Zabierz palec jednej dłoni i z pełną wiarą, że ci się uda spróbuj pokonać czasoprzestrzeń.

  • zegary – w snach zegary pokazują co chwilę coś innego, jeżeli przed chwilą widziałeś jakąś godzinę, to za sekundę będzie to niemożliwy do rozszyfrowania napis.

  • lustra – w śnie nie znajdziesz tam tego, czego byś oczekiwał.

  • włączniki światła – w snach nie działają, lub działają jakoś inaczej.

  • książki – Umiesz ją przeczytać? W snach książki nie mają sensu, i tak jak zegary, co chwilę przedstawiają coś innego.

  • tatuaże – również tatuaże w snach nieustannie się zmieniają.

  • trochę inną metodą jest kontrola i pytanie samego siebie, co się wcześniej robiło. Sny, jako, że co chwile się zmieniają, uniemożliwiają zapamiętywanie poprzednich czynności.


Jeżeli już prowadzisz dziennik snów, zaczynasz zapamiętywać coraz więcej szczegółów oraz regularnie wykonujesz testy świadomości, jesteś dobrze przygotowany i twoje szanse na wejście w stan świadomego snu są dużo większe. 


Istnieją dwie najpopularniejsze metody na wejście w stan świadomego snu


1.) Przy zasypianiu – próbuj z wszystkich stron otaczać się tematem świadomego snu, myśl i powtarzaj sobie w głowie, że tej nocy będziesz mieć świadomy sen. Wizualizuj, co będziesz robił i koncentruj na tym całą swoją uwagę. Na godzinę przed snem wyłącz niebieskie światło, najlepiej pomedytuj i połóż się do łózka. Ułóż się wygodnie i NIE RUSZAJ! W pewnym momencie zaczniesz widzieć przed oczami różne dziwne kształty (halucynacje), jest duża szansa, że w palcach będziesz czuł mrowienie – pod żadnym pozorem się nie ruszaj, gdyż w ten sposób twoja głowa sprawdza, czy śpisz. Jeżeli przejdziesz ten etap, jest duża szansa, że tej nocy będziesz świadomie śnić.

2.) Poprzez wybudzenie – metoda ta wymaga od ciebie wybudzenia się w środku nocy. Nastaw budzik na ok. 2 godziny zanim wstajesz i połóż go blisko siebie, tak abyś w nocy nie musiał się zanadto gimnastykować, chodzi tylko o wybudzenie świadomości. Dzięki temu istnieje duża szansa, że wrócisz bezpośrednio do fazy REM , tym razem jednak w sposób świadomy. 

5. Jak się obudzić ze świadomego snu? 


Istnieje kilka metod na wybudzenie się ze stanu świadomego snu, są to między innymi mruganie, wołanie o pomoc czy po prostu zaśnięcie we śnie. Mimo wszystko, pod tym względem proces budzenia nie różni się niczym od zwykłego snu, twoje ciało samo cię obudzi, gdy będzie na to gotowe. Jeżeli masz obawy, zawsze możesz nastawić budzik


6. Dlaczego warto śnić świadomie? 


Świadome sny stosowane są w celu leczenia koszmarów sennych. Kontrola akcji snu pozwala na wyzbycie się, czy też przynajmniej (gdy nie mamy kontroli nad snem) uświadomienie sobie, że dana sytuacja nie jest realna, dzięki czemu od razu staje się mniej straszna.

W świadomym śnie można się uczyć. Jak zostało już wyżej napisane, choć książki w śnie na nic się zdają, tak nauka rzeczy praktycznych, jak jazda samochodem, czy jazda na rolkach, cieszy się taką podobną efektywnością, jak w rzeczywistości!

4 komentarze:

  1. super ciekawy post!
    2 razy miałam możliwość doświadczyć świadomego snu, jest to naprawdę fajne uczucie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Nidy nie śniłam świadomie, ale jest to dla mnie bardzo ciekawe i chciałabym to przeżyć. Twoje rady na pewno mi w tym pomogą :D Bardzo pomocny post.

    Pozdrawiam,
    weruczyta

    OdpowiedzUsuń